המאמר הגל השקט פורסם בתאריך

הגל השקט

הגל השקט הוא כינוי לשידורי רדיו מיוחדים המופעלים בשעת חירום, הכוללים דממת אלחוט, אשר בזמן אזעקת אמת, מוחלפת בהתראה והנחיות להתגוננות וירידה למקלטים.

השידורים מיועדים לתושבים באזורי סיכון, ככלי התראה נוסף למקרים שבהם האזעקה המקורית לא נשמעת היטב. בהתאם להנחיות פיקוד העורף, מוקצים על ידי משרד התקשורת תדרים מסוימים, אשר בשעות מסוימות משדרים למעשה דממה, המופרת במקרה של אזעקת אמת. באופן זה, ניתן להשאיר את משדר הרדיו דולק, אך ללא כל הפרעה.

הגל השקט הופעל לראשונה במלחמת המפרץ, בעקבות הדרישה לקבלת התראות ללא הצורך בהאזנה רציפה למקלט הטלוויזיה או למשדר הרדיו. יתרונותיו באים לידי ביטוי בעיקר בשעות הלילה, אולם הוא מהווה גם פתרון עבור אוכלוסיית שומרי השבת, אשר באותו האופן, מבקשים לקבל עדכוני חירום בלבד, ללא הצורך בהאזנה לשידורי רדיו רגילים במהלך כל השבת.

מעבר לכך, מהווה הגל השקט ערוץ ישיר לקבלת הנחיות ישירות מפיקוד העורף, מבלי הצורך בהסתמכות על גורם שלישי (שכן לא קיים ערוץ טלוויזיה או רדיו לפיקוד העורף).

השימוש בגל השקט נעשה שנית במלחמת לבנון השניה, שבה לראשונה שב הצורך בהעברת התראות בדבר אזעקות לציבור, אך במתכונת מעט משופרת: את התדר הכלל ארצי החליפו מספר תדרים אזוריים, מה שאפשר העברת התראות לאזורים ממוקדים יותר.

כיום חלפו מעל 20 שנה ממלחמת המפרץ, וחרף כל הטכנולוגיות ואמצעי העדכון הקיימים, הגל השקט עדיין מופעל בתקופות של חירום, כפי שהיה גם במהלך מבצע עופרת יצוקה, מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן. 

פריסת שידורי הגל השקט 28-30 באוגוסט 2014

פרישת האזורים והתחנות נקבעת על ידי פיקוד העורף (ניתן לראות דוגמא בתמונה שמשמאל), כאשר לכל אזור מוקצה תחנת רדיו המשדרת הדממה מוחלטת בשעות שנקבעו מראש.

חשוב לציין כי העדכונים מופצים על ידי פיקוד העורף בעתות של חירום, ונתונים לשינויים יומיומיים, כך שבעת הצורך מומלץ להתעדכן באופן שוטף באתר פיקוד העורף, בכתובת: http://www.oref.org.il, או באמצעות דף הפייסבוק של פיקוד העורף, בכתובת: https://www.facebook.com/pikudhaoref


לנוחותכם, להלן רשימת התדרים נכון לתאריך 28.08.2014, כפי שהופצה על ידי פיקוד העורף:
אזור בארץ ערים שם התחנה תדרים
דרום אשדוד, אשקלון, עוטף עזה ולכיש רדיו דרום 101.5 FM
  באר שבע והנגב רדיו דרום 97 FM
  ים המלח, הערבה ומצפה רמון רדיו דרום 95.8 FM
    קול ברמה 104.3 FM
מרכז עמק חפר וצפון השרון אמצע הדרך 94.7 FM
  שפלה וגוש דן פרוויה 89.1 FM
    לב המדינה 93.3 FM
    קול חי 93 FM
    קול ברמה 92.1 FM
ירושלים והסביבה ירושלים קול חי 92.8 FM
    קול ברמה 107.5 FM
צפון   א-שמס 98.1 FM
כלל ארצי   531 AM
 
 
 
רמקולים